Alicja i trochę info o zabezpieczaniu zdjęć

Cześć!
Dziś oprócz porcji zdjęć, krótkie info na bardzo ważny temat – mianowicie – zabezpieczanie zdjęć. Często pytacie o to w wiadomościach, albo na spotkaniach ze mną.
Wiecie, że Wasze zdjęcia przechowuję właściwie bezterminowo? :)  I już wiele razy dzięki temu uratowałam pamiątkę tym, którym te zdjęcia z różnych przyczyn gdzieś zaginęły (zagubiony pendrive ze zdjęciami, zepsuty komputer itp.).  Ja sama lubię wracać do części z nich i testować na nich odświeżoną obróbkę :) Oczywiście to mogę zrobić jedynie na plikach RAW (tych nie trzymam wszystkich, bo chyba zabrakłoby mi dysków ;) ), ale standardowe jpgi mam nawet z 2016 roku!
RAW to duże pliki, które mogą być poddane edycji/obróbce, ale nie można ich otworzyć w normalnej, zwykłej przeglądarce zdjęć. Są też dużo „cięższe” (jeden średni RAW to około 25 MB, a już jpg. z tego samego pliku to około 10 MB). RAW to taka współczesna wersja negatywu, który był wywoływany w ciemni. Obecnie RAWy wywołujemy w programach takich jak Photoshop.
Ostatnio miałam okazję wysłuchać wartościowego Liva z Markiem Sochą – specjalistą od odzyskiwania danych (Live zorganizowany przez Klub Crystal Academy @CrystalAlbums) i szalenie ważne jest, abyście również jako klienci zabezpieczali swoje zdjęcia w prosty sposób. Kopiując je na przynajmniej dwa różne dyski. Ode mnie otrzymujecie pendriva ze zdjęciami, oraz galerię online (aktywną od 3 – 6 miesięcy z możliwością przedłużenia tego czasu). Pendrive, jak każde inne urządzenie, bywa niestety zawodne i nie możemy polegać tylko na nim.
Jak zabezpieczam zdjęcia? 
  • Wykonując zdjęcia są one automatycznie zapisywane na dwie odrębne karty pamięci jednocześnie (moje oba aparaty posiadają po dwa wejścia na karty pamięci).
  • Fotografuję dwoma aparatami (nie jednocześnie ; ) ), albo zawsze mam drugi aparat zapasowy ze sobą.
  • Gotowe zdjęcia (RAWy, jeszcze przed ich selekcją i obróbką) zgrywam na dwa odrębne dyski.
  • Selekcjonuję zdjęcia i te wybrane do obróbki ponownie zgrywam na odrębny dysk.
  • Obrabiam zdjęcia i gotowe zdjęcia po obróbce (już jpg.) wrzucam do galerii online.
    Otrzymujecie link i hasło do galerii, pobieracie zdjęcia i tu polecam skopiowanie ich na dwa odrębne dyski/komputery.
  • Te same zdjęcia dostajecie na pendrivie.
    Część wybranych przez Was zdjęć wywołuję i otrzymujecie je w formie papierowych odbitek, oraz w albumie. Odbitki i albumy są chyba (w sumie wbrew pozorom) najbardziej trwałe i ponadczasowe : )
A na zdjęciach wciąż tak samo piękna Alicja Dance&Fitness ❤